Składniki

Spód:
– 30 dkg mąki pszennej
– szczypta soli
– 50 g ciemnego cukru
– 10 dkg mielonych migdałów
– 18 dkg zimnego masła
– 2 jajka
– 4 krople esencji migdałowej

Tarta migdałowa z truskawkami Tarta migdałowa

Masa migdałowa:
– 35 dkg niesolonego masła
– 35 dkg cukru
– 15 dkg mielonych migdałów
– 4 jajka

Wierzch:
Truskawki

Z mąki, soli, masła, jajek, cukru i esencji zagniotłam szybko ciasto. Chłodziłam je w lodówce ok. godziny. Następnie wylepiłam nim okrągłą blaszkę (należy zrobić wysokie brzegi, bo masy migdałowej wychodzi dość dużo i przy niskich rantach może wypłynąć) i chłodziłam dalszą godzinę. W tym czasie przygotowałam masę: masło ubiłam z cukrem, a następnie dodałam migdały. Potem zgodnie ze wskazówkami dodawałam po jednym jajku i ubiłam całość na gładką masę.

Spód upiekłam w temperaturze 160 stopni (w piekarniku z termoobiegiem) przykrywając go wcześniej papierem i wysypując na to fasolę, aby ciasto nie urosło. Czas pieczenia wynosił 15 minut. Następnie zdjęłam papier i fasolę i przyrumieniłam ciasto przez 5 minut. Na tak upieczony spód wylałam masę migdałową.
Całość piekłam w temperaturze 140 stopni przez 35 minut. Po całkowitym wystudzeniu i bezpośrednio przed podaniem na tarcie ułożyłam truskawki (truskawki nieprzykryte kremem, galaretką itp. niestety szybko zwiędły, dlatego warto częstować tartą zaraz po jej przygotowaniu).

Deser palce lizać! 🙂 Smacznego.

Tags: , ,

Dodaj komentarz